שיווק באינסטגרם, מה חשוב לדעת לפני שמתחילים

שיווק באינסטגרם יכול להיות יעיל מאוד, אבל חייבים לעשות את זה נכון. אז מה חשוב לדעת לפני שמתחילים לשווק עם הכלי החזק הזה, למי הוא מתאים ולמי לא, האם באמת הוא טוב לשיווק רק לקהל יעד של צעירים? יש לנו הרבה דברים מפתיעים ועדכניים לספר לכם. אנו מאמינים שתפיקו מהם תועלת רבה.

אז מה זה בעצם אינסטרגרם ומי מגיע לשם

לפני שניגשים לכל מה שקשור עם פרסום באינסטגרם מה זה בעצם אינסטגרם, האם זה משהו שבתור עסק פעיל, יש לנו מה לחפש שם? מדובר בפלטפורמה להעלאת תמונות ושיתופן, שבהתחלה באמת משכה גולשים צעירים, על חשבון רשתות חברתיות וותיקות יותר כגון פייסבוק. אבל הכלי הזה, הפלטפורמה, הפך עם הזמן לכלי עבודה שיווקי שמוכיח את עצמו ומשיג תוצאות. כיום, ממש לא מגיעים לשם רק צעירים ובוודאי שלא רק בני נוער. נכנסים לשם קהלים מגוונים מאוד שמשתמשים בפונקציות וביכולות שנעשות מגוונות (הוספת סרטונים, מסרים, יצירת קהילה תוססת).

האם שיווק באינסטגרם מתאים לכל סוגי העסקים

כשאנו מדברים על שיווק באינסטגרם אנו מדברים מן הסתם על הזווית השיווקית של עסקים, על קידום בעלי מקצוע או חברות שונות. בפלטפורמה הזאת משתמשים גם ידוענים, שלא מתוך מטרה ישירה להביא הכנסה ובכך לא נעסוק כאן. מה שכן נרצה לשים את האצבע זה על האמת – שיווק באינסטגרם יכול להתאים מאוד לעסקים, אבל לא לכל העסקים.
זהו כלי עבודה מעולה לעסקים שפועלים בתחום הרחב שנקרא לייף סטייל. זה כלי מעולה לקידום והשגת מטרות עסקיות, לעסקים שבהם חשוב הקשר הישיר, המתמשך והרציף עם לקוחות ועם לקוחות פוטנציאליים. העסקים שבהם מתבקש ללא ספק לשווק באינסטגרם יהיו למשל חברות של קוסמטיקה, מעצבי/ות תכשיטים, מעצבי שיער, רופאים שעוסקים באסתטיקה רפואית, חברות תיירות וכדומה. מעצבי פנים, גרפיקאים, כל מי שעוסק בתדמיות או יכול לחזק את העסק שלו על ידי חשיפה עצמית (כלומר שיש זהות חזקה בין העסק לבין בעל העסק) – האינסטגרם הוא המקום המתאים. בזוויות המתאימות, גם לקידום קורסים, בתי ספר, כל מה שקשור עם פיתוח העצמי של הלקוח, זה יכול לעבוד בצורה טובה.
עסקים שפוגשים את הלקוח בנקודות זמן מאוד ספציפיות, ללא הרבה משמעות למגע האישי, עם נגיעה רופפת או לא קיימת ללייף סטייל, לאיכות חיים, לזהות האישית, פחות יתאים השימוש באינסטגרם. נותני שירות כגון מתקיני מזגנים למשל, יוכלו להפיק תועלת מרשתות חברתיות אחרות כגון פייסבוק או מאתר אינטרנט כזה או אחר, פחות מאינסטגרם. אבל זה עניין אחר שלא נרחיב בו כאן.

תוך כמה זמן השיווק באינסטגרם אמור לעבוד

שיווק באינסטגרם זה משהו שכשהוא פועל טוב, הוא משיג תוצאות מאוד מאוד מהר. זה לא אומר שמספיק להעלות כמה תמונות וזה הכל. צריך להשקיע בפיד, בסטורי, בהאשטאגים הנכונים וכדומה. אבל כשעושים את זה כמו שצריך, התגובות מקהל היעד מגיעות מהר ועובדות מהר. אפשר לומר שההמרות בהשוואה לערוצים אחרים יוצאות מן הכלל.

קהל היעד מחפש את הקשר האישי

שיווק באינסטגרם איננו נשען רק על כלי טכנולוגי שמאפשר לשתף תמונות. קידום באינסטגרם מבוסס על הפסיכולוגיה האנושית הבסיסית. מרוב שיש כל כך הרבה עסקים ואפשרויות, עם כל כך הרבה פרסומות, קהל היעד מבולבל וגם מאבד אמון במידע שיווקי סתמי. קהל היעד מחפש את הקשר האישי. הוא רוצה להכיר את בעל העסק, להבין מה הייחוד של העסק, מה הסיפור של העסק. לקוח רוצה לחוש קשר אישי ורגשי עם נותן שירות בתחום הלייף סטייל ואיכות החיים. בעל עסק שמציג בפיד ובסטורי נגיעות מהחיים האישיים, שמספר על האני מאמין שלו, על הדרייב הפנימי והייחוד שלו, ביחד עם חשיפה אישית, זוכה לאמון ובגדול.
נוצר קשר נכון שמבוסס על תדמית שרוצים להעביר אבל גם על הרובד האנושי. מכאן אפשר להבין שעסק שמשווק באינטסגרם צריך להנגיש את עצמו לציבור, שוב ושוב ושוב. לצד סרטונים או תמונות תדמיתיות, חשוב שיהיה גם מסר אמיתי, אישי, מהחיים. אפשר להביא חשיפה של לקוחות, של העסק, אבל גם להנגיש את עצמכם ומעצמכם.

חשיבות התדמית בלייף סטייל

מעבר למסרים שמשיגים קרבה ותשומת לב, פרסום באינסטגרם מחייב העלאת תכנים בעלי ערך, שמעניינים את הגולש. תכנים שמעוצבים בצורה נכונה, שמעבירים את התדמית בצורה יפה ומתוקתקת ללא פשרות. לדוגמא, אם משווקים קליניקה לטיפולים אסתטיים, קהל היעד חייב להיחשף לסידור נכון של האינסטגרם, לתכנים מדויקים, מתוקתקים ומעוצבים. זה הפן השיווקי, שילוב בין כרטיס ביקור וחלון ראווה. כפי שחנות הכי טובה לא תמשוך קהל אם חלון הראווה מבולגן, כך גם באינסטגרם. אפילו עסק מעולה לא ימשוך את הקהל אם האינסטגרם, הפיד והסטורי לא יעברו בצורה המתוקתקת, הן במסר והן בעיצוב. מסרים מיותרים או עיצובים משעממים, לא צריכים להיכנס פנימה.

לקנות עוקבים לאינסטגרם, זה כדאי?

חשיפה באינסטגרם יכולה לעבוד מעולה, גם בנפחים גדולים. כלומר, ככל שעסק ישיג הרבה עוקבים, כך הוא ישיג יותר לקוחות וימשוך יותר עניין. זה סוג של מעגל קסמים חיובי שמזין את עצמו. עסקים עשויים להחליט שכדי לחסוך זמן, הם פשוט יקנו עוקבים בתשלום. זה אפשרי, בהחלט, אבל יש עם זה בעייתיות. קודם כל, עוקבים בתשלום הם לא באמת פעילים ולא באמת יוצרים את הקהילה שלכם. הגדולה של האינסטגרם היא שאתם כעסק יוצרים קהילה שלכם (בניגוד לקהילה בפייסבוק שלא שמה את העסק שלכם במרכז). הגולשים מבינים מהר מאוד שאם רואים המון עוקבים אבל יש מעט פעילות, זה אומר שיש משהו מלאכותי. אין היום תמימות ולא כדאי לנסות "לעבוד" על הציבור. אגב, גם פעילות של בוטים יכולה לגרום לבעיות משלה. זה אולי יכול לסייע במידה מסוימת ולהביא עוקבים ולקוחות, אבל באינטסגרם יכולים לעלות על זה. סגירת חשבון אינסטגרם במצבים כאלה מבטלת לחלוטין את כל ההשקעה שהשקעתם בערוץ זה והקהילה בעצם מתבטלת. לא נעים כשזה קורה ואז צריך להקים חשבון אינסטגרם מאפס.

האם חייבים להיעזר באיש מקצוע מומחה לשיווק באינסטגרם

אפשר לפעול באינסטגרם באופן עצמי, יש לזה יתרונות אבל גם חסרונות. היתרון הוא שאין לזה עלות. כל אחד יכול לפעול בזירה הזאת בלי לשלם. האפליקציות והיישומים בפנים חינמיים וחופשיים. אבל יש כמה דברים שצריך להביא בחשבון:

  • לתחזק אינסטגרם עסקי, עם תוצאות טובות ומתמשכות לוקח זמן והשקעה. איש מקצוע שמטפל בכך מאפשר לבעל העסק להתרכז בניהול השוטף של העסק.
  • חייבים לשים דגש על עיצוב מושקע מאוד. המסר עובר בעיקר בכלים עיצוביים, ביחד עם חשיפה אישית הכרחית. כלומר, בעל עסק יהיה מעורב ויעביר תכנים אך איש מקצוע יעזור בסינון, בהכוונה, בעיצוב.
  • איש מקצוע מכיר כלים נוספים שיכולים לקדם את העסק, באינסטגרם ומחוצה לו. הוא מעניק זווית ראיה נוספת, בזכות הבנה מיטבית בדיגיטל.

אז אם נסכם, עסקים רבים יכולים להפוך את הפלטפורמה הזאת לכלי שיווקי מעולה. הדגש הוא על עסקי לייף סטייל, איכות חיים וכל מה ששם את ה"אני" במרכז. בעל עסק צריך להיות מוכן להעלות תכנים והרבה, וכן למקסם חשיפה אישית שמקרבת את הלקוחות. עם זאת, ליווי של איש מקצוע הופך את הכלי ליעיל יותר, אפקטיבי יותר, עם נראות אסתטית ומיקסום תוצאות.

דילוג לתוכן